کافه باز

لاته یا لته (latte) یکی از معروف‌ترین قهوه های بر پایه اسپرسو است. این نوشیدنی از ترکیب اسپرسو، شیر قوام‌گرفته و فوم شیر ساخته می‌شود. برای زیبایی روی لاته تکنیکی به نام لته آرت یا هنر شیر قهوه‌نگاری به کار می رود که دارای طرح های خاص و زیبایی است و به ذوق و سلیقه باریستا بستگی دارد. شاید طراحی لته آرت سخت به نظر برسد اما با تمرین و تکرار می توان آن را یاد گرفت.

لته آرت قلب قطعاً یکی از الگوی لته آرت است که باریستاها معمولاً کارشان را با آن شروع می کنند. طراحی لته آرت قلب قلب کاملاً ساده است اما نکات و ترفندهایی برای ریختن آن وجود دارد که در این مقاله از کافه باز به توضیح آن می پردازیم.

برای تهیه انواع اسپرسوسازهای خانگی و صنعتی می توانید به فروشگاه کافه باز مراجعه کنید.

لته

برای تهیه لته آرت قلب، قبل از هر چیز اطمینان حاصل کنید که اسپرسو خوبی آماده نموده اید، زیرا در ریختن لاته آرت نیز تأثیر دارد. اسپرسوی کاملاً استخراج شده بافت نرمی دارد که باعث می شود شیر به خوبی با اسپرسو مخلوط شود. این برای لاته آرت بسیار مهم است! همچنین شیر باید به حالت میکروفوم درآمده باشد. پیشنهاد می کنیم که از شیر پر چرب استفاده کنید چون فوم بیشتری تشکیل می دهد.

لته آرت قلب

ابتدا با ریختن شیر به کمی بالاتر از میانه فنجان شروع کنید به این ترتیب شیر به زیر اسپرسو رفته و می توانید به کار خود ادامه دهید. در این جا قهوه به رنگ قهوه ای روشن در می آید و باید قهوه تان در حالت حرکت باشد تا بتوانید طرح را به خوبی روی لته پیاده کنید. این کار را دامه دهید تا 50% فنجان پر شود.

لته

بعد از این مرحله، تا جایی که می توانید به سطح نوشیدنی نزدیک شده و شیر را به شکل یک نقطه در وسط فنجان بریزید، شیر شروع به تشکیل یک دایره می کند. هرچه بیشتر و سریع تر شیر را به قسمت وسط بریزید و آن را در یک نقطه نگه دارید، دایره وسط بزرگتر می شود.

لته

وقتی که فنجان پر شد وقت این است که شیر را طوری وسط دایره بریزید که به شکل قلب در بیاید. خیلی مهم است که لته آرت قلب را خیلی سریع یا خیلی کند انجام ندهید.

لته آرت قلب

علاوه بر لته آرت قلب انواع دیگر طرح ها مانند انواع برگ، گل و … نیز استفاده می شوند. طراحی یک لته آرت زیبا علاوه بر آنکه نشان دهنده هنر باریستا است حس بسیار خوبی نیز به مشتری منتقل می کند.

منبع : baristainstitute

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.