نوشیدنی قهوه

۵ دلیل برای امتحان قهوه ترک

 

اسپرسو، نوشیدنی پر مزه

تجربه نوشیدن یک فنجان اسپرسو به همراه یک شکلات در صبح و انرژی فراوان بعد از آن قطعا حس لذت بخشی برای تمامی دوست داران قهوه است. اسپرسو نوشیدنی عصاره گیری شده از دان قهوه رست داده شده و آسیاب شده است.  قهوه اسپرسو پس از آسیاب که البته فرایندی تخصصی و مهم است، تحت فشار اب جوش عصاره گیری می شود. غلظت این عصاره به اندازه ای است که تنها در هر شات ( فنجان ) اسپرسو، شما تنها 30 میلی گرم عصاره قهوه می نوشید.

هر فنجان اسپرسو تک ( 30 میلی لیتری ) دارای حدود 40 الی 75 میلی گرم کاافئین می باشد که البته در حدود 0.02 گرم چربی و 200 کالری نیز داراست.

روش تهیه:

دستگاه های مختلفی برای تهیه اسپرسو وجود دارد. دستگاه اسپرسو ساز، موکا پات و مینی پرسو متداول ترین تجهیزات برای اماده سازی قهوه اسپرسو می باشند. دستگاه های اسپرسو ساز شامل اسپرسو ساز های صنعتی که شامل برند های مختلف نظیر Sanremo ، Simonell، La Marzaco و … می باشند. درون این دستگاه پمپی آب را با فشار 9 بار به درون بویلر ( مخزن تولید آب جوش) هدایت می نماید. آب در بویلر به دمای 120 درجه سانتی گراد می رسد ولی با توجه به فشار زیاد درون بویلر، آب بصورت مایع باقی می ماند. با فشردن کلید عصاری گیری بر روی دستگاه، آب جوش از بویلر از طریق مبدل حرارتی به سمت هد گروپ ها ( دوش آب جوش) هدایت می شود. در زیر هد گروب پورتو فیلتر قرار میگیرد که پودر قهوه فشرده شده در آن وجود دارد. آب جوش با فشار به روی پودر قهوه ریخته می شود و عصاری قهوه از خروجی پورتو فیلتر به درون فنجان جاری می شود.


ُSanremo Racer

البته اسپرسو ساز های خانگی اندکی با مدل های صنعتی متفاوت می باشد. در این اسپرسو ساز ها فشار پمپ آب 3 تا 5 بار می باشد که به اشتباه در مشخصات بعضی از این دستگاه ها فشار 20 بار نوشته می شود که عملا چنین چیزی با توجه به ساختار درونی این دستگاه ها ممکن نیست. آب پس از ورود به این دستگاه ها در لوله هایی چرخیده شده که توسط المنت های گرمایی ( دمایی در حدود 300 درجه سانتی گراد) به سرعت به جوش می آیند و سپس به سمت هد گروپ هدایت می شوند.

موکا پات روشی خانگی و البته بسیار ارزان تر برای تهیه قهوه اسپرسو می باشد. می باشد که البته با توجه به نحوه عصاره گیری اسپرسو در این ظرف، دانستن نحوه کار آن بسیار جذاب است.


نحوه کار موکاپات

موکا پات دارای مخزن آب جوش، لوله انتقال آب جوش، سبد قهوه، صافی فلزی به همراه واشر و لوله خروجی اصاره می باشد.

با حرارت دادن مخزن پایینی موکا پات، آب به دمای جوش رسیده و بخار حاصله از سطح آب، باعث ایجاد فشار در مخزن و هدایت آب به سمت سبد قهوه می شود.  آب جوش عصاره قهوه و مواد محلول جامد در پودر قهوه را جذب کرده و از لوله خروجی به درون مخزن بالایی جاری می شود.

مینی پرسو البته فرزند کوچکتر خانواده ابزار های عصاره گیری قهوه می باشد.

دستگاه مینی پرسو تشکیل شده از:

1: پمپ دستی ایجاد فشار هوا

2: مخزن اب جوش

3:بسکت قهوه

4:صافی پلاستیکی

مکانیزم کاری این دستگاه به این صورت است که شما یا فشار دادن شاسی پمپ هوا باعث ایجاد فشار در محزن اب جوش که از قبل پر کرده ایم میشوید سپس اب گرم توسظ فشار ایجاد شده از طریق لوله های داخل دستگاه بر روی سطح قهوه جاری میشود و با پودر قهوه ی داخل سبد ترکیب شده و در اخر اسپرسوی مورد نظر اماده ی پذیرایی میشود

 

توجه: هر سه مدل دستگاه اسپرسو فقط برای تهیه نوشیدی اسپرسو ساخته شده است و قهوه ی دیگری نمی توان با ان درست کرد

خلاصه: اسپرسو سازها در دو مدل خانگی و صنعتی ساخته میشود که تفاوت بین این دو دستگاه در قشار داخل مخزن و فشار اب ورودی دستگاه میباشد از نظر کیفیت عصاره دستگاه صنعتی بهتر میباشد به این دلیل که ثبات دمایی بهتر و فشار ثابت 9 بار دارد

اما برای کسانی که دسترسی به کافه نداشته باشند یا زمانی برای نوشیدن اسپرسو میتوانند از تجهیزات خانگی مانند نانو پرسو و موکاپات استفاده کنند

و در آخر کسانی که بعد از خوردن اسپرسو، به معده درد یا فشار خون بالا دچار می شوند، بهتر است قهوه دمی را جایگزین نمایند

دمی چیست؟

نوشیدنی که توسط کتری ( Kettle) یا یکی از وسیله های دمی مانند V60،  سایفونز، کمکس و فرنچ پرس و …  دم آوری شود.

نوشیدنی دمی، غلظتی کمتر و بدیهیست که تلخی کمتری نیز دارد. به مقدار بیشتری نوشیده می شود و در هر فنجان 120 میلی لیتر برای هر فرد سرو می گردد، که عطر و بو و طعم متفاوت تری نسبت به قهوه اسپرسو دارد.

آماده سازی قهوه دمی به پیچیدگی قهوه اسپرسو نیست. برای همین هر شخصی به راحتی قادر به دم کردن قهوه می باشد. به برخی از تجهیزات دم آوری قهوه در ادامه خواهیم پرداخت.

 

انواع تجهیزات قهوه دمی(brew)

  • کافی دریپر – Coffee Dripper 

ظرفی مخروطی شکل با زاویه 60 درجه که روی ظرف سرو(سرور) قهوه قرار داده می شود. درون این ظرف مخروطی، فیلتری قرار داده می شود که قهوه آسیاب شده درون آن ریخته می شود. سپس آب جوش به آرامی روی پودر قهوه ریخته می شود تا به آرامی با گذر از میان ذرات ریز قهوه، عصاره آن را به درون ظرف سرو منتقل نماید. یکی از بهترین دستگاه های کافی دریپر دستگاه Herio V60 می باشد. بطوری که در ایران این دستگاه با نام V60 شناخته می شود.


کافی دریپر
  • کمکس – Chemex

دستگاهی شبیه به ساعت شنی که البته یک طرف آن باز است. این وسیله کاربردی در سال 1941 توسط Peter Schlumbohm  ادر شرکت Chemex طراحی و تولید شد. در قسمت بالایی این ظرف مخروطی وجود دارد که با سوراخی در انتهای آن به مخروط پایینی که محل جمع شدن قهوه دم شده آست متصل می گردد. همانند کافی دریپر فیلتر در این قسمت قرار گرفته و فرایند مشابهی طی می گردد.

 

  • سایفون

قهوه ساز خلا یا سایفون با استفاده از اختلاف فشار هوا قهوه را دم آوری می نماید. آب درون ظرف پایینی بخار شده و به قسمت بالایی که قهوه در آن قرار گرفته منتقل می شود. سپس با توجه به اینکه فشار قسمت بالایی بیشتر از قسمت پایینی می شود. بخار آب به سمت قهوه فشرده شده و عصاره دم شده مجددا به قسمت پایینی سرازیر می شود. وسایل متفاوتی برای دم آوری قهوه موجود است که در مقاله ( با دمی بیشتر آشنا شوید ) بیشتر به آن پرداخته ایم.

 

دمی یا اسپرسو؟

سلیقه مهم ترین اصل در انتخاب قهوه است. برخی قهوه دمی را خوش مزه ترین و بهترین قهوه می شناسند. در مقابل برخی دیگر عصاره غلیظ اسپرسو را جذاب تر یافته اند. بنابر این، با ارئه گذارشی مقایسه ای انتخاب را بر عهده خودتان خواهیم گذاشت:

          ویژگی اسپرسو دمی
میزان سرو در هر وعده 30 میلی لیتر تقریبا 80 تا 100 میلی لیتر
میزان کافئین در میلی لیتر 1.3 تا 2.5 میلی گرم ~ 0.6 میلی گرم
میزان کافئین در هر سرو 40 تا 75 میلی گرم 100 تا 140 میلی گرم
طعم تند و غلیط لایت و رقیق
مقایسه اسپرسو و دمی

 

مطالب مرتبط

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

  • فارسی بنویسید، از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • تجربیات شما می تواند در تصمیم گیری سایر کاربران جهت خریداری محصولات مفید باشد ، لطفاً اطلاعات مفید و مربوط به محصول فوق را با توجه به تجربیات خود به اشتراک بگذارید.
  • در هر دیدگاه می توانید حداکثر 5 مورد نقاط قوت و ضعف محصول را ثبت کنید.
  • از ارسال لینک‌ و اطلاعات شخصی از قبیل تلفن، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
  • از بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز و قومیتی دارند خودداری کنید.
  • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.