قهوه

10 قدم از دانه قهوه تا فنجان شما

دانه های قهوه

قهوه ای که هر روز از آن لذت می برید برای رسیدن به فنجان شما مسیری طولانی را طی کرده است. بین زمان کاشت، برداشت و خرید، دانه های قهوه یک سری مراحل معمول را طی می کنند تا بهترین نتیجه را داشته باشند.

در این مقاله از کافه باز به معرفی 10 مرحله از فرآیند تولید قهوه می پردازیم.

1- کاشتن قهوه

لوبیای قهوه در واقع یک دانه است. وقتی خشک، بو داده و آسیاب می شود ، برای دم کشیدن قهوه به کار می رود. اگر دانه پردازش نشود، می توان آن را کاشت و به یک درخت قهوه تبدیل شود.

بذر قهوه به طور کلی در بسترهای بزرگ در زمین های سایه دار کاشته می شود. نهال ها مرتباً سیراب شده و از برخورد نور شدید آفتاب به آنها جلوگیری می شود تا زمانی که به طور دائمی کاشته شوند. کاشت غالباً در فصل مرطوب انجام شده، به طوری که خاک مرطوب باقی مانده و ریشه ها کاملاً محکم می شوند.

قهوه

2- برداشت گیلاس ها

بسته به نوع، میوه دادن درختان قهوه تازه کاشته شده تقریباً 3 تا 4 سال طول می کشد. میوه ای که گیلاس قهوه نامیده می شود ، وقتی رسیده و آماده برداشت می شود، به رنگ قرمز روشن درمی آید.

سالانه به طور معمول یک محصول عمده وجود دارد. اما در کشورهایی مانند کلمبیا که سالانه دو گلدهی وجود دارد، یک محصول اصلی و فرعی وجود تولید می شود.

در اکثر کشورها ، محصول با دست کنده شده اما در کشورهایی مانند برزیل که زمین ها مسطح و بسیار زیاد بزرگ اند، این فرآیند مکانیزه شده است.

به طور کلی قهوه به یکی از دو روش برداشت می شود:

چینش نواری: همه گیلاس ها همزمان با ماشین یا دست از شاخه خارج می شوند.

چینش انتخابی: فقط گیلاس های رسیده با دست چیده می شوند. جمع کننده ها 8 تا 10 روز در میان درختان می چرخند و فقط گیلاس هایی را که در اوج رسیدن هستند را انتخاب می کنند. چون این نوع برداشت سخت و طولانی تر است، در درجه اول برای برداشت دانه های ریز عربیکا استفاده می شود.

گیلاس قهوه

3- پردازش گیلاس ها

پس از برداشت قهوه، برای جلوگیری از فساد میوه باید فرآیند پردازش در اسرع وقت آغاز شود. بسته به محل و منابع محلی، قهوه به یکی از دو روش پردازش می شود:

روش خشک:

یک روش قدیمی برای پردازش قهوه است و هنوز هم در بسیاری از کشورها که منابع آب محدود است استفاده می شود. گیلاس های تازه چیده شده به راحتی در سطوح عظیم پخش می شوند تا در معرض آفتاب خشک شوند. برای جلوگیری از خراب شدن گیلاس بسته به آب و هوا، این فرآیند ممکن است برای هر دسته قهوه چندین هفته ادامه یابد تا زمانی که میزان رطوبت گیلاس به 11٪ کاهش یابد.

روش مرطوب:

پس از برداشت ، پالپ را از گیلاس قهوه خارج می کنند. ابتدا گیلاس های تازه برداشت شده را از دستگاه پالپ عبور می دهند تا پوست و تفاله از دانه جدا شود.

دانه ها با عبور از مجاری آب از نظر وزنی از هم جدا می شوند. دانه های سبکتر به سمت بالا شناور شده، در حالی که دانه های رسیده سنگین تر به پایین فرو می روند.

بسته به ترکیبی از عوامل – مانند شرایط دانه، آب و هوا و ارتفاع – آنها برای از بین بردن لایه نرم برای مدت زمان 12 تا 48 ساعت در این مخازن باقی می مانند. هنگامی که در مخازن استراحت می کنند، آنزیم هایی که به طور طبیعی وجود دارند باعث حل شدن این لایه می شوند.

وقتی تخمیر کامل شد، با عبور از کانال های آب اضافی ، دانه ها شسته شده و آماده خشک شدن هستند.

پردازش دانه

4- خشک کردن دانه ها

اگر دانه ها به روش مرطوب پردازش شده باشند، دانه های پالپ شده و تخمیر شده باید خشک شوند تا رطوبت تقریبی 11٪ داشته باشند تا به درستی آنها را برای ذخیره سازی آماده کنند.

این دانه ها را روی میزهای خشک کن یا کف، که به طور مرتب چرخانده می شوند، در معرض آفتاب قرار می دهند و یا در دستگاه های بزرگ در ماشین خشک کرده و تا زمان صادرات انبار می شوند.

5- بررسی دانه ها قهوه

در این مرحله درجه بندی و مرتب سازی قهوه بر اساس اندازه و وزن انجام می شود و همچنین دانه ها از نظر نقص رنگی یا سایر نقایص مورد بررسی قرار می گیرند.

اندازه دانه ها با عبور از یک سری صفحات اندازه گیری شده و همچنین با استفاده از یک جت هوا برای جدا کردن دانه ها سنگین و سبک دسته بندی می شوند.

سرانجام، دانه های معیوب یا با دست و یا با ماشین آلات برداشته می شود. دانه ای که نامناسب باشد (سطح یا رنگ غیرقابل قبول، دانه بیش از حد تخمیر شده، آسیب حشرات و…) برداشته می شود. در بسیاری از کشورها، این فرآیند هر دو توسط دستگاه و با دست، اطمینان حاصل شود که فقط با بهترین کیفیت دانه های قهوه صادر شود.

6- صادرات قهوه

دانه های صادراتی که امروزه از آن به عنوان قهوه سبز یاد می شود، درون کشتی ها بارگیری و به نقاط مختلف دنیا صادر می شوند.

7- چشیدن قهوه

قهوه بارها و بارها از نظر کیفیت و طعم آزمایش شده که به آن کاپینگ می گویند.

ابتدا چشنده – که معمولاً کاپر نامیده می شود – دانه را از نظر کیفیت بصری کلی ارزیابی می کند. سپس لوبیا را رست کرده، بلافاصله آسیاب کرده و در آب جوش و با درجه حرارت کاملاً کنترل شده تزریق می کند. رایحه آن، یک گام اساسی در ارزیابی کیفیت قهوه است.

بعد از چند دقیقه گذاشتن قهوه، دوباره قهوه قبل از شروع چشیدن، بو می شود.

نمونه های مختلف و دانه های مختلف روزانه چشیده می شوند. قهوه ها نه تنها برای تعیین ویژگی ها و نقص آنها تجزیه و تحلیل می شوند ، بلکه به منظور مخلوط کردن دانه های مختلف یا ایجاد رست مناسب نیز انجام می شوند. یک کاپر متخصص می تواند صدها نمونه قهوه را در یک روز چشیده و تفاوت های ظریف بین آنها را متوجه شود.

8- رست کردن قهوه

رست قهوه، قهوه سبز را به دانه های قهوه ای معطر تبدیل می کند که از فروشگاه ها یا کافه های مورد علاقه خود خریداری می کنیم. اکثر دستگاه های بو دادن دمایی را حدود 550 درجه فارنهایت حفظ می کنند. دانه ها در طول کل فرآیند حرکت می کنند تا نسوزند.

هنگامی که آنها به دمای داخلی حدود 400 درجه فارنهایت می رسند، شروع به قهوه ای شدن می کنند و کافئول ، یک روغن معطر که درون دانه قفل شده است، شروع به ظهور می کند. این فرآیند به نام پیرولیز در قلب تفت دادن است – باعث تولید عطر و طعم قهوه می شود.

حبوبات پس از بو دادن بلافاصله یا به وسیله هوا یا آب خنک می شوند، بو دادن به طور کلی در کشورهای وارد کننده انجام می شود زیرا حبوبات تازه بو داده باید در اسرع وقت به دست مصرف کننده برسند.

9- آسیاب کردن قهوه

هدف آسیاب مناسب این است که بیشترین عطر و طعم را در یک فنجان قهوه داشته باشید. میزان درشت یا ریز شدن قهوه به روش دم کردن بستگی دارد.

مدت زمان تماس دانه ها با آب درجه ایده آل آسیاب را تعیین می کند. به طور کلی، هرچه ریزتر باشد، قهوه با سرعت بیشتری تهیه می شود. به همین دلیل آسیاب قهوه برای دستگاه اسپرسو بسیار ریزتر از قهوه است که در سیستم قطره ای استفاده می شود.

10- دم کردن قهوه

برای تسلط بر نحوه دم کشیدن قهوه، از روش هایی که در سایر مقالات کافه باز آورده ایم می توانید استفاده کرده و از فجان قهوه خوش عطر و طعم تان لذت ببرید!

منبع : ncausa

 

مطالب مرتبط

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

  • فارسی بنویسید، از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • تجربیات شما می تواند در تصمیم گیری سایر کاربران جهت خریداری محصولات مفید باشد ، لطفاً اطلاعات مفید و مربوط به محصول فوق را با توجه به تجربیات خود به اشتراک بگذارید.
  • در هر دیدگاه می توانید حداکثر 5 مورد نقاط قوت و ضعف محصول را ثبت کنید.
  • از ارسال لینک‌ و اطلاعات شخصی از قبیل تلفن، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
  • از بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز و قومیتی دارند خودداری کنید.
  • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.